Rózsás fejű gyümölcsgalamb
A rózsásfejű gyümölcsgalamb (Ptilinopus porphyreus) a madarak osztályának galambalakúak (Columbiformes) rendjébe és a galambfélék (Columbidae) családjába tartozó faj.
Előfordulása
A rózsásfejű gyümölcsgalamb Indonézia csak ott élő, endemikus faja, Szumátra, Jáva és Bali hegyi erdeiben, 1000-2200 m magasságon él.
Megjenelése
A hím feje, nyaka és torka bíbor-rózsaszín, melyet alulról zöldes-fekete kontúrú fehér sáv szegélyez. A háta zöld, a hasa szürkés, sárga fark-alatti tollakkal. Szivárványhártyája narancsszínű, csőre zöldes, lába rózsaszín. A tojó színe kevésbé élénk, mint a hímé, a mellén lévő csík nem annyira hangsúlyos, a fiatal egyedek még a tojónál is színtelenebbek. Hangja lágy búgásra hasonlít.
Életmódja
Fügéket, kisebb gyümölcsöket és bogyókat fogyaszt az erdő felső lombkoronaszintjén, ahol a zöld növényzet kitűnő álcát biztosít számára.
A faj élőhelye kevesebb, mint 12 000 km²-nyi erdőterület, Szumátrán három egybefüggő területen, Jáván tizenhat területen, Balin egy területen él, kizárólag magashegyi erdőkben. A területek többsége 200 km²-nél kisebb, és egyre zsugorodik. Mivel a faj nem feltűnő, egyelőre nem tartják veszélyeztetettnek.
A louisville-i állatkertben
|
Szaporodása
A rózsásfejű gyümölcsgalamb fára épít gyenge minőségű fészket, melybe egy, néha két fehér színű tojást helyez el. A fiókák 20 nap költés után kelnek ki a tojásokból, majd további 15-16 napig élnek a fészekben. A madár félénk és nem feltűnő, általában párosan jelenik meg, de a kedvenc gyümölcsfákon néha akár 17 madárból álló raj is megjelenhet.
|